Az évek során sok ügyfelem tette már fel nekem azt a kérdést, hogy szerintem jó-e, ha felveszi alkalmazottként a cégébe a bátyját, húgát, gyerekét, feleségét, sógorát, unokaöccsét, kedvesét, a legjobb barátját, stb…
Erre a kérdésre én mindig nagyon pontos választ tudtam adni:
Nem tudom! 🙂
Ugyanis ez olyan kérdés, mintha azt kérdeznéd tőlem, hogy jó-e, ha a nappalidba barna színű kanapét veszel. Sohasem láttam a nappalidat és sohasem láttam azt a barna színű kanapét. Így hát a válaszom az, hogy:
Nem tudom!
Ha
- szükség van a nappalidban kanapéra,
- beleillik a nappalid szín- és formavilágába az a kanapé,
- kinézetében megüti a nappalid szintjét az a kanapé,
- van pénzed is arra a kanapéra,
akkor valószínűleg ez a legjobb választás. Főként az eszedet kell használnod a döntéshez, és nem a szívedet.
Ugyanez a helyzet egy rokon esetében is!
Csak a rokon esetében most ő az a barna kanapé, a Te céged pedig a nappali. És hidd el nekem, hogy ebben az esetben is főként az eszedet kell használnod a döntéshez.
És nem a szívedet!
Ha az üzleti életben mindig csak a szívedre hallgatsz, előbb-utóbb szívbajt kapsz. 🙂 Ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne használd a szívedet. A kanapé és a nappali esetében is beleszólnak az érzelmeid.
Ha
- szükséged van annak a rokonnak a munkájára,
- emberileg beleillik a csapatodba az a rokon,
- megüti a csapatod szintjét a rokon tudása és hajlandósága,
- van pénzed is annak a rokonnak a munkabérére,
akkor valószínűleg ez a legjobb választás.
De ő ilyenkor nem egy rokon!
Nagyon fontos, hogy ő most egy ugyanolyan beosztott munkatárs, mint bármelyik másik kollégád. Ha ezt a helyén tudjátok kezelni mindketten, akkor teljesen rendben lesz minden.
Ugyanazzal a mércével kell őt mérned, mint a többieket:
- Ugyanannyi munkáért ugyanannyi fizetést kapjon, mint a többiek.
- Ugyanolyan jó teljesítményért ugyanolyan és ugyanannyi dicséretet és jutalmat kapjon, mint a többiek.
- Ugyanolyan elcseszésért ugyanolyan és ugyanannyi leszúrást és büntetést kapjon, minta többiek.
- Ugyanolyan érdemek miatt mehessen előre a ranglétrán, mint a többiek.
- Ugyanúgy ki kell rúgnod a cégből ha hülyeséget csinál, mint a többieket.
Ha mindezt már az elején letisztázod vele és az egész csapattal is, majd következetesen tartjátok Magatokat ehhez, akkor nem lesz baj.
Sőt!
Rettentő nagy pluszt tud behozni a cégbe egy jól termelő családtag vagy barát. Nagyon sok ügyfelemnél gyönyörűen látom ezt.
Van egy nagyon kedves szegedi ügyfelem. Nagy, tízmilliárdos cég. A fia tizennyolc éves kora körül kezdett dolgozni a cégben.
De hol?
A raktárban!
Kétkezi munkával, a legalján kezdte a céget megismerni. A kollégáknak látniuk kell, hogy hajlandó megfogni a munka keményebbik végét. Hogy hajlandó odatenni magát. Így fogja tudni majd kivívni magának a kollégák tiszteletét.
Nem apuci elkényeztetett fiaként egy irodában kezdett, felsővezetői poszton, nagy fizetéssel. Mert így soha nem válna igazi vezetővé.
Ha a fenti szabályokat betartod, akkor nagyon nagy erő a cégedben egy jó családtag vagy barát. Azonban, ha nem így teszel, az pokollá teheti az életedet.
Elcsesződnek a cégben a dolgok. Rossz hangulat és rossz morál alakul ki. Egy idő után pedig rámegy a barátság és rámegy a rokoni kapcsolat is.
Kedves Barátom! Ne keverd össze a családot és a barátságot a cégbeli posztokkal! Tudd, hogy amint egy rokon vagy barát belép a cég kapuján, onnantól kezdve ő nem rokon vagy barát! Hanem beosztott!
Az Erő legyen Veled:
Piroska Gyula
A Cégvezetők barátja
Hogy ne érezze magát
egyedül a Cégvezető
.