Iskoláinkban, a közoktatásban nem tanítanak a mindennapokban használható pénzügyi és gazdálkodási ismereteket. Ezért a legtöbb magyar ember és vállalkozó a szüleitől kapott, a környezetétől ellesett, vagy a médiában látott megoldásokat használja a pénzügyei kezelésére. Ezért aztán rettenetesen alacsony hazánkban a pénzügyi intelligencia.
Hogy egy ember vagy vállalkozás mennyire gazdag, azt az mutatja, hogyha ettől a pillanattól kezdve nem lenne semmi bevétele, mennyi ideig tudna ugyanazon az életszínvonalon, illetve költségszinten megélni.
A legtöbb magyar embernél ez körülbelül holnapután. A legtöbb magyar vállalkozásnál pedig ez tegnapelőtt, annyira mínuszban van.
Az átlagember és az átlag vállalkozó szokásos megoldása a pénzügyi problémákra az, hogy „Vegyünk kölcsön!” Ahelyett, hogy „Termeljünk sokat, majd tudjunk megfelelően gazdálkodni a pénzzel!”
A gazdagság sokkal inkább a pénzzel való jó gazdálkodástól függ, mint attól, hogy mennyi a bevételünk.
A média arra buzdít, hogy hitelből vegyünk tévét. Hitelből menjünk nyaralni. Hitelből vegyünk laptopot. És persze hitelből vegyük meg a karácsonyi ajándékot.
Tehát nem tudott az illető egész évben annyit termelni, hogy karácsonyi ajándékokat vegyen. Hogy a fenébe fogja akkor kitermelni a következő évben a hitelt, annak kamatait, és még a következő évi karácsonyi ajándékokra valót is? Ép ésszel azonnal belátható, hogy ez marhaság.
Hidd el, két dologra nincs igazán szükséged: bankhitelre és gyógyszerre. Mégis ezzel a kettővel van teli a tévé reklámblokkja.
Valami más megoldást javaslok ezek helyett. A gyógyszerről majd máskor írok. A hitel helyett pedig a pénzügyi intelligenciád növelését javaslom.
Így kapásból három könyv is az eszembe jutott. Ha nem akarsz gazdasági rabságban senyvedni, érdemes elolvasnod őket! Ezek azok:
− Robert T. Kiyosaki: Gazdag papa, szegény papa (Mit tanítanak a gazdag szülők a gyermekeiknek a pénzről, amit a szegények és a középosztálybeliek nem tanítanak meg.)
− T. Harv Eker: A milliomos elme titkai
− George S. Clason: Babilon leggazdagabb embere
Ez utóbbi az egyik kedvencem. Pedig lassanként száz éve íródott. Ajánlom, hogy a gyerekeiddel is olvastasd el!
Kedves Barátom! Fejleszd a pénzügyi intelligenciádat!